top of page

Dojmy z hraní: Valiants Hearts - The Great WarHráno na: PC

Zveřejněno na Databaze-her: 18. 1. 2019


Žánr: Historická 2D adventura

Vydavatel: Ubisoft

Vydáno: 26. 6. 2014


Jsem jeden z těch tragických případů, kterému škola zkazila chuť zajímat se o historii. Je spousta věcí, ve kterých mám velké mezery a přitom se jedná o jakýsi obecný přehled. Mrzí mě to? Ano. Stydím se za to? Ano, ale zároveň se to nebojím přiznat. Valiant Hearts: The Great War je jedna z těch forem, co mě k tak hodnotným informacím dokážou dostat a hlavně zaujmout. Pominu-li nějaké dobře zpracované dokumentární filmy nebo videa na YouTube.

Do Valiant Hearts jsem šla s tím, že se dozvím něco málo o první světové válce, že se zažeru do příběhu a užiju si to. A ani v jednom mě hra nezklamala. Informací se potuluje ve hře spousta. Jednak tu máte jakousi škatulku "fakta", kde se rozpitvávají nejdůležitější událnosti, místa a zajímavosti ze světa. K tomu přidejte možnost nalézt nějaký ten sběratelský předmět s popiskem k čemu sloužil a kdy byl nejvíce používaný, a také osobní dopisy pro představu, čím si tehdy museli lidé procházet. Příběh se nese napříč celou válkou a dělí se mezi několik hratelných postav. Díky tomu máte možnost na dění nahlédnout z různých úhlů pohledu a přináší to také pestřejší zahrnutí informací.

Postavy jsou vyobrazeny pěkně, jak graficky, tak charakterem. Největší oblliby se dočkal samozřejmě čtyřnohý chlupáč, který Vám v mnoha klíčových momentech dopomůže k postupu. Hratelnost stojí na příběhu vyprávěném vypravěčem, pročítání výše zmíněných informací či deníků a pak samotnou hratelnou částí, kdy postupujete různými úseky, přepínáte mezi postavami a řešíte logické hádanky. Jsou tu i celkem zábavné minihry. Díky bugujícímu ovládání při přebindování kláves se však můžou stát mírně frustrujícími. Pro případ, že jste hru ještě nehráli a chystáte se na to - v nejhorším pomůže ovládání na klávesnici resetovat do původního stavu. Hra se bohužel nevyhla repetitivnosti.

Děj je doprovázen moc příjemnou volbou hudebního podkresu, převážně vážné hudby, která do daných situací náramně sedne. Dokonce občas i pobaví a těžkou vážnou atmosféru odlehčí. Namluvení postav je řešeno mile a minimalisticky. Ač narazíte na postavy různých národností, porozumíte téměř všemu. Uslyšíte ty nejzákladnější fráze. A vypravěč? Ten je skvělý! Podotýkám, že na hru je čeština a až na pár malých překlepů jsem s ní neměla nejmenší problém.

Jedná se o počin, který dokáže seznámit s tak těžkým tématem jako je válka velice citlivým způsobem. Zároveň tak do hloubky, že se neubráníte mrazení v zádech. Hráč je donucen přemýšlet nad situací a alespoň trochu si přiblíží, jak to v oné době po světě chodilo. A nebylo to nic pěkného. Ptáte se, zda je hra tak dojemná, jak se o ní říká? Je. Ale čekala jsem to o kapku "horší". Určitě bych takhle pojatých her s pořádnou dávkou informace ocenila víc!


Klady: Animace a grafický styl, atmosféra, cenné informace a zajímavosti, citlivě podané těžké téma, hudební podkres, minihry na odlehčení, postavy, příběh, v jednoduchosti je krása

Zápory: Menší bugy, repetitivnost


3 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page