top of page

Dojmy z hraní: MachinariumHráno na: PC

Zveřejněno na Databaze-her: 28. 8. 2019


Žánr: 2D adventura

Vývojář: Amanita Design

Vydavatel: Amanita Design, Lace International, Daedalic Entertainment

Vydáno: 16. 10. 2009


Tak jsem se k Machinariu dostala po témeř deseti letech od vydání. Opravdu to bude v říjnu 10 let?! Ta hra na to totiž vůbec nevypadá a ani omylem nezní. Nádherný nadčasový kousek s ještě výbornějším hudebním podkresem. Asi se nebudu klasicky rozepisovat nad konkrétními složkami, ale audiovizuální pojetí nejde jinak, než vypíchnout. A u logických rébusů jsem se taky občas zapotila. Nemluvě o minihře s piškvorky. Mně prostě nejdou!

Se svým robotem se ocitáte ve městě Machinarium, kde nepotkáte nikoho jiného, než další roboty. Naprosto skvělá byla skupina hudebníků. Paní se zaběhnutým psiskem, a pak strážný, kterému došly baterky v jeho oblíbené hračce. Parádní! Jako celek to bylo celé skvělé a nevím jak se obejít bez spoilerů. Protože, jak robůtek chodí, když je prodloužený do výšky, to jak si popotahuje "tričko" nebo jak někam slézá držkopádem, na to i další momenty budu vzpomínat dlouho. Také ten pán na kolečkovém křesle - jakou měl radost, když jsem mu je pomohla promazat. Je to vtipné, úderné, originální a nezapomenutelné! Po Botanicule a Chuchelovi příjemná změna. A o to víc se těším na následující počin Creaks, který bude o něco potemnělejší. Ještě si tak doplnit Samorost sérii.

Řekl někdo hudební podkres? Jo, já vím, už jsem ho zmínila v úvodu... Ale myslím, že tady hře lze jen těžko konkurovat. Tomáš Floex Dvořák je génius! Odvedl výbornou práci a já se nezmůžu na nic jiného, než nad tím vším žasnout. Zkrátka si odnáším kupu pozitivních dojmů, které nejsem schopná zpracovat a už vůbec přenést na papír v nějaké smysluplné formě. Připadám si jako malé dítě, co chce rodičům povyprávět zážitky z tábora a zmůže se akorát na "a taky tohle se mi líbilo, a jak Franta udělal tohle, a taky ten a taky tohle...". Opravdu nemám slov a smekám! Slyšíte Vy tam z Amanity?! To Vy jste mi zruinovali vyjadřovací schopnosti! :)))


Klady: Atmosféra, audiovizuální pojetí, detaily, hudební podkres, logické hádanky, vtipné chvilky, zvuk, zvuk a zvuk

Zápory: Kratší herní doba, možná zásekovost


14 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page