top of page

Fotím... teda pokouším se

Fotografie mě vždy fascinovaly. Barvy, efekty, kompozice, celkový dojem, to co se za ní skrývá, jakou dala práci a také ten moment nezopakovatelného okamžiku. Chytrý telefon? Jenže když já jsem taková držgrešle, která si fotomobil, vlastně jakýkoliv lepší mobil nekoupí a stejně bych neměla jistotu, že to s mýma rozklepanýma rukama vyfotím vytoužený výsledek. Má to nepochybně své výhody, doba jde kupředu, technika také a telefon máte téměř vždy po ruce, ale pořád to nefotí tak dobře, aby se to dalo srovnávat. V mnoha případech.

A tak jsem sáhla po první bezzrcadlovce. Je jí Olympus PEN E-PL9 v černé barvě a já se začínám učit. A toto učení jsem se tu rozhodla  sdílet a zaznamenat. Nepůjde to hned, nemám ambice vystoupit ze zóny "amatéra s foťákem v ruce", natož se pasovat do role, byť jen amatérské fotografky. Tou se troufnu nazvat odhadem tak někdy v letech 2027 - 2030, kdy uvidím pokrok a alespoň z poloviny toto řemeslo pochopím. Pokud mě tento nový koníček samozřejmě do té doby neomrzí a budu mít stále tu touhu zlepšovat se a dokumentovat svět kolem sebe. A jelikož se mi líbí, takový jaký je, nemám ho v plánu nějak extrémně přikráškovat, přebarvovat a retušovat.

Někdy to i v životě vypadá nějakou dobu hezdy a někdy byste nejraději ani nevstali z postele, hlavně s tím velkým zamračeným mrakem nad hlavou. A jelikož mě blbé nálady, úzkosti a zahlcená hlava dohánějí poslední roky poměrně často, rozhodla jsem se tohle celé pojmout jako terapii a motivaci taky někdy vstát z postele / od klávesnice a podívat se ven na čerstvý vzduch. I když je tam zima, zataženo, moc horko a nebo jsou tam lidi. Brrr lidi.

Co chci fotit? Cokoliv. Faunu, flóru. Občas i ty lidi, zátiší, zajímavé momenty.. zkrátka to, co mě praští do oka a hlavně to, co vyfotit stihnu. A je mi jasné, že nezdárných pokusů, špatného nastavení a nebo "promarněných" šancí bude mnoho, ale o to mi bude případat povedený kus vzácnější. Však ono to k učení patří. A kam? Sem, na "Instáč", do rodinného alba a nebo jen tak pro procvičení a k následnému smazání.

Leden 2021 - První krůčky

První krůčky. Beru foťák, učím se co je ISO, clona a čas. Focení na automat nepřichází v úvahu a předvolené profily zkouším jen zřídka-kdy. Ne, chci toho vlastním uvážením a rukou ovlivnit co nejvíc a přijít si ideálně na všechno sama. Ale kdo by dneska odolal těm pěkně vysvětleným tutoriálům a radám od profesionálů z praxe na YouTube, a to navíc zcela zdarma?! Není moc kdy fotit, přes týden to půjde tak maximálně o pracovní pauze a pak připadá v úvahu víkend. V budoucnu dovolená, rodinné výlety, návštěvy a pak Ricky. Spousta Rickyho!

Únor 2021

???

bottom of page